Hyperprodyšná membrána Neotherm®

 

Membránou Neotherm@ jsou opatřena některá prostěradla, matracové a polštářové chrániče značky Velfont®. Membrána je vyrobena z hi-tec polyuretanu, který nepropustí žádné tekutiny, ale pára z potu snadno proniká mezimolekulárními otvory.

Membránu z PU zátěru si lze představit jako sítko s velmi malými otvory. Jednotlivé póry mají přesně stanovenou velikost, aby spolehlivě plnily svou funkci. Jsou právě tak malé, aby jimi nepronikla kapka vody a právě tak velké, aby naopak molekuly par mohly volně procházet. Póry jsou 20 000 krát menší, než kapka vody a přitom 10 000 krát větší než molekula vodní páry (velikost pórů … 0,2 μm, molekula vodní páry … 0,0004 μm).

Standardní polyuretanové zátěry se používají u mnoha textilií velmi často, tyto výrobky jsou vždy označovány jako prodyšné, ale úroveň prodyšnosti se velmi liší. 

V čem je Neotherm® lepší než běžné polyuretany? Náročnou technologií výroby, díky které je membrána velmi tenká, pružná a zároveň má největší schopností propouštět vodní páru (měřeno metodou RET). Tato supertenká membrána umožňuje její použití i u výrobků, u kterých to bylo donedávna nemožné. S membránou Neotherm® se setkáváme pouze u značky Velfont®.

 

Použití membrány Neotherm® u polštářových chráničů a prostěradel zajišťuje maximální hygienu bez nepříjemného pocení a rušení spánku šustěním.

Jak se měří prodyšnost?

Existují dva certifikované způsoby měření prodyšnosti odporu vodních par

  • Metoda MVTR (moisture vapour transmission rates [g/m²/24 hod]) měří množství vodní páry, které se přes 1 m² textilie odpaří za 24 hodin. Nevýhodou MVTR je, že je komplikovaná na vyhodnocení a pro potřeby textilního průmyslu je tato metoda velmi nepřesná. 
  • Metoda RET [m² .Pa.W-1 ] měří odpor, který klade textile při prostupu vodní páry. Tato metoda je přesnější, ale je dražší než předešlá. Velfont® pro laboratorní měření používá pouze metodu RET.

 Srovnání obou hodnot:

Propustnost
vodních par
MVTR 
[g/m²/24 hod]
RET
[m2 .Pa.W-1 ]
 Velmi dobrá  nad 20 000  0 - 6
 Dobrá  9 000 - 20 000  6 - 13
 Uspokojivá  5 000 - 9 000  13 - 20
 Neuspokojivá  pod 5 000  20 a více

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení